ВПБА розвиває співпрацю в Греції (част.1)
05.11.2023 2024-11-26 12:01ВПБА розвиває співпрацю в Греції (част.1)
23 жовтня 2023 року за сприяння ГО “Волинське Братство св. Володимира Великого” делегація Волинської православної богословської академії на чолі з отцем ректором Володимиром Вакіним прибула на о. Крит (Греція) в рамках діяльності ВПБА у сфері наукової співпраці, мобільності викладачів та студентів й обміну досвідом між навчальними закладами.
В Іракліоні, адміністративному центрі Православної Церкви Криту, що є напіватономною у складі Вселенського патріархату волинську делегацію зустрів вікарій Предстоятеля Критської Православної Церкви єпископ Кноський Мефодій та Генеральний директор Православної академії Криту професор Константинос Зорбас.
Шляхи до практичної реалізації співпраці між ВПБА і Церковною академією Криту, яка є Патріаршим університетом (P.U.E.A.C.) обговорили з директором академії Михаїлом Стронбакісом та викладчами вишу. У ході розмови відбувся обмін думками щодо бачення співпраці богословських навчальних закладів Волині і Криту. Ректор ВПБА о. Володимир Вакін поділився з присутніми напрацюваннями, очолюваного ним закладу вищої богословської освіти у сфері наукової, видавничої, гуманітарної діяльності та співпраці з багатьма установами та навчадьними закладами як в Україні, так і закордоном. За підсумками діалогу, у якому також брали участь проректор з наукової роботи ВПБА прот. Владислав Фульмес, архімандрит Костянтин (Марченко) та прот. Віктор Пушко узгодили підписання договору про співпрацю між Волинською православною богословською академією та Патріаршим університетом Церковною академією Криту.
Цього дня волиняни вклонилась святиням Криту, зокрема, чесній главі ап. Тита у соборі на його честь, а також у кафедральному соборі св. муч. Міни. Апостол Тит є покровителем острова, на якому проповідував.
Ввечері делегація ВПБА прибула на запрошення митрополита Продромоса до Митрополії Ретимно і Авлопотамос.
24 жовтня делегація ВПБА на чолі з отцем ректором Володимиром Вакіним відвідали науковий центр митрополії Ретимно і Авлопотамоса Православної церкви Криту. Тут відбувається чимало наукових конференцій, богословських симпозіумів та церковних заходів під патронатом Вселенської патріархії, до складу якої входить Церква Криту. Волиняни вклонились древній святині Криту, побувавши в монастирі Аркаді, ймовірно, найвідомішій чернечій обителі на Криті, побудованій в останній період венеціанського правління. Загалом, монастир є однією з найвизначніших пам’яток Критського Відродження. UNESCO проголосив Аркадію Європейською Пам’яткою Свободи.
Надзвичайно щирим було спілкування волинян з духовенством митрополії Ретимно і Авлопотамоса в особі отців архімандритів Феологоса (Папалевизакіса)і Романіса (Анастадіадіса), які гостинно прийняли і супроводжували гостей з Волині.
Ввечері делегація з ВПБА прибула до Православної академії Криту. Напередодні свята вмч.Димитрія отці молились за вечірнім богослужінням у храмі на честь святого в Колімпарі.
З Божественної літургії у храмі св. мч. Димитрія Солунського, що розташований у Колімпарі і належить до Патріаршого ставропігійного чоловічого монастиря Одигітрія Гонья́ розпочався третій день візиту делегації ВПБА до Греції.
У 2016 році на території Православної академії Криту (Ορθόδοξος Ακαδημία Κρήτης) відбувся Святий і великий собор Православної Церкви (Всеправославний собор). Духовним покровителем академії є Вселенський патріарх Варфоломій. Керується вона радою з 10 членів під головуванням митрополита Кіссамського та Селинонського Амфілохія. З 2019 року академія є офіційно визнаною державою дослідницьким центром. У ній ведеться наукова робота у галузі теології та навколишнього середовища. Саме тут гостей з Волині зустрів Генеральний директор ПАК професор Константинос Зорбас. Під час кілька годинної зустрічі та обговорення сторонами були підняті теми взаємообміну досвідом і навчання капеланів України і Греції.
Пан Зорбас акцентував на важливості того, як може працювати духовність у час гібридної війни. Відзначено було важливість і необхідність роботи з травмами постраждалих і уражених війною. Учасники діалогу звернули увагу на протидії воєнній пропаганді, мотивації солдатів.
Ректор ВПБА о. Володимир Вакін розповів про історію Волинської Академії та своє бачення розвитку духовної школи. “Ми розуміємо, що є вища ціль, тому важлива співпраця й інтеграція у світове православ’я студентів, богословів і духовенства. Ми зацікавлені у спільних конференціях, навчанні та обміні досвідом. Це важливо для живої Церкви,” – підсумував о. ректор.
Цього дня волиняни звершили паломництво до візантійської церкви Ротонди, яка також називається церквою Архангела Михаїла, що розташована на південь від Колімпарі поблизу села Епіскопі.
Церква була побудована на поч. VI ст. і стала резиденцією єпископа Кіссамоса. Її ступінчастий купол із п’ятьма концентричними кільцями є унікальним на Криті (і дуже рідкісним у візантійській архітектурі). З однієї сторони храму знайдено могили ранньохристиянської доби. Сама церква має чудові фрески (ймовірно, з трьома шарами, які були написані між Х і ХІІ століттями). Ротонда є однією з найбільш шанованих святинь та пам’яток Криту.
Особливо зворушливими стали відвідини печери святого Іоанна Пустельника в селі Маратокефала. Усередині печери розташована церква, а свою назву вона отримала від імені святого Іоанна, який колись жив тут.
Ось уже кілька років печера Святого Іоанна є місцем для відтворення уявлення про народження Христа. У різдвяну ніч багато людей збираються тут разом, щоб відсвяткувати на Криті Різдво Христове.
Волинська православна богословська академія, в особі ректора прот. Володимира Вакіна та Православна академія Крита, в особі генерального директора професора Константіноса Зорбаса 27 жовтня 2023 року підписали договір про співпрацю. Ця угода стала результатом плідного діалогу між делегацією ВПБА та керівництвом ПАК.
“Мрія про Церкву України” – саме так охарактеризував осмислення і зусилля волинян в освітньо-богословській та церковній площині пан Зорбас. Це, за його словами, він відчув в результаті обговорень та зустрічей з представниками ВПБА.
Сторони домовились, що головною ідеєю, лейтмотивом взаємообміну і співпраці між ВПБА і Академією Криту має стати прагнення “і побачити, і почути і пережити. Так підготовити себе до наступного дня, до місії ХХІ ст.”. Богослови Волині і Криту домовились найближчим часом розпочати наукову та академічну співпрацю у галузі соціального служіння душпастирів, вивчити проблематику медичного капеланства, зупинитись на викликах біоетики, проблемах евтаназії, загалом турботи про життя травмованих, скривджених і важкохворих.
Досягнуто згоди щодо міжнародної мобільності та навчання й обміну досвідом студентам ВПБА в Православній академії Криту.
Директор ПАК нагороджений пам’ятною відзнакою ВПБА, отримав від наукові доробки духовної школи та брендовані подарунки з символікою ВПБА.
26 жовтня Директор Інституту богослівʼя та екології Православної Академії Криту, що був заснований у 1991 році як відповідь на заклик Вселенського Патріархату до вирішення екологічних питань та захисту Божого творіння п. Антоніс Калогеракіс ознайомив делегацію ВПБА з діяльністю установи. Міжправославний діалог, екологія, екуменічні контакти – ось аспекти місії інституту під проводом Вселенського патріарха Варфоломія.
Антоній Калогеракіс супроводжував гостей з Волині в академічному храмі на честь святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, провів лекційними аудиторіями та конференц-залами, в одній з яких у 2016 році відбувся Святий і великий собор Православної Церкви. Також директор Інституту ознайомив волинян з академічною бібліотекою “Світло” та проєктом «Обличчям до обличчя».
Щире та живе зацікавлення, співчуття і занепокоєння щодо України, її Церкви та стражденного народу висловили насельниці жіночого монастиря Хрісопігіс, спілкуючись з делегацією ВПБА. Розмова відбулась під час відвідин волинян жіночого ісіхастірію (місця безмовності, усамітнення) на честь Преображення Господнього, що розташований на скелях в 15 км від міста Ханья, в районі Агія Кіріак. Ця обитель була побудована з благословення преподобного Порфирія Кавсокалівіта.
Священники з України, відповідаючи на питання сестер детально розповіли про те, як українці потерпають від війни, як протистоять агресору та боронять свою Вітчизну, віру й Церкву. Загалом, під час усіх зустрічей, розмов у Греції, і на Криті, зокрема, для волинян одним з пріоритетів є донесення правди про війну в Україні, про реальну ситуацію в церковному середовищі, проблеми українських біженців та потреби діаспори.
Говорячи про спротив священники з Волині навели паралелі з історії Греції. Адже, саме 28 жовтня грецька держава відзначає День Охі на честь пам’ятних подій 1940 року. «Охі» – це «ні» грецькою мовою. Саме так, лаконічно, пролунала відповідь грецького прем’єр-міністра у ніч із 27 на 28 жовтня 1940 року, коли фашистський диктатор Муссоліні запропонував грекам здатись без спротиву. З цього дня для Еллади розпочалась Друга світова війна.
У день державного свята Греції духовенство ВПБА молились за Божественною літургією в храмі св. Марини у Калампарі. Настоятелю храму о.Діонісію Даодакісу співслужили проректор з наукової роботи ВПБА прот. Владислав Фульмес і прот. Віктор Пушко. В усіх містах Греції в цей день відбуваються урочисті заходи, ходи учнів та парад. Делегація з Волині після завершення Божественної літургію взяла участь у покладанні квітів та урочистостях з нагоди національного свята.
29 жовтня 2023 року у Патріаршому ставропігійному чоловічому монастирі Одигітрія Гонья́, на честь Успіння Пресвятої Богородиці, званому монастирем Божої Матері Одигітрії або Владичиці Ангелів ректор ВПБА прот. Володимир Вакін та архімандрит Свято-Миколаївського Жидичинського чоловічого монастиря Костянтин (Марченко) звершили Божественну літургію разом з ієромонахом Теологом.
На території монастиря делегація Волинської академії відвідала музей обителі. Гонья – древній монастир. Чернечі поселення з’явилися на цьому місці ще в ІХ ст. Новогрецькою ϒωνιά – кут, і назва ця, ймовірно, пов’язана з місцем розташування обителі на березі затоки Ханья. В цьому монастирі у 2016 році молились предстоятелі помісних Церков, що брали участь у Всеправославному соборі. Волиняни подякували духовенству Православної церкви Криту та директору Православної Академії п. Констинтиносу Зорбасу за гостинність та теплоту спілкування.
Волинська православна богословська академія розпочинає співпрацю за програмою Еразмус з Вищою церковною академією Афін Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αθήνας (AEAA). Угоду про це підписали ректор ВПБА прот. Володимир Вакін і голова академічної ради АЕАА пан Афанасіос Капсалі. Це відбулось 30 жовтня під час візиту делегації ВПБА до столиці Греції.
Вища Церковна Академія Афін надає освіту та видає ступені нарівні з вищими навчальними закладами й контролюється Міністерством національної освіти та релігіїйних справ Греції.
Академія працює за двома навчальними програмами з тривалістю навчання 8 семестрів: програмою священничих студій та програмою управління церковними реліквіями. На головному учбовому корпусі Академії на знак пошани до гостей майорів прапор України. Волинян зустрічала представницька група членів Академічної ради і професорсько-викладацького корпорації. Делегацію з Волині тут супроводжував о. Серафим Дімітріу, який є випусником цієї богословської школи. Представлені волинянам навчальні аудиторії, іконографічні майстерні, кабінети реставрації та відновлення ікон, лабораторії дослідження реліквій, бібліотека тощо свідчать про солідний богословсько – дослідницький рівень афінської академії. Під час зустрічі богословів відбулась щира розмова у атмосфері теплоти та взаєморозуміння. Керівники вишів на завершення обмінялись подарунками.
30 жовтня відбувся візит делегації ВПБА до Міністерства освіти та релігії Греції. Тут відбулась зустріч ректора прот. Володимира Вакіна з Генеральним секретарем у справах релігій паном Гіоргосом Каланцісом. Під час бесіди сторони обговорили практичні шляхи співпраці та перспективи щодо навчання студентів на богословських факультетах університетів або в академіях, сприяння уряду Греції в проведенні літніх богословських шкіл, царині книговидавництва та перекладу літератури. “Ми розуміємо, що Церкві, яка тільки розпочинає дуже багато потрібно і ми хочемо вам допомагати тим, чим потрібно. З великою радістю ми вас приймаємо, адже ви представляєте душу українського народу, церковну канонічність і свідчите правду. Можливо зараз не всі у світі вас підтримують, але в підсумку всі будуть з вами”, – зазначив пан Каланціс. Отець Володимир у відповідь подякував за підтримку, розуміння та сприяння у зусиллях: “Зараз в Україні віра – це не про теорію, вона випробовується на практиці. Війна в Україні – це війна не лише за територію, а за цінності.”
Цього ж дня делегація Волинської православної богословської академії, на чолі з ректором прот. Володимиром Вакіним була прийнята предстоятелем Грецької Церкви архієпископом Афінським і всієї Еллади Ієронімом ІІ. Зустріч відбулась у тронній залі палацу Архієпископії в Афінах. Блаженніший цікавився життям українців в час війни, умовами в яких завершує своє служіння Православна Церква України, розвитком богословської науки, чимало говорив про необхідність співпраці і готовність Грецької Церкви допомагати як богословам, студентам, так і учням загальноосвітніх шкіл, запрошував на літні табори для дітей, студентів та викладачів – на стажування науковців.
Ректор ВПБА подякував архієп. Ієроніму за його підтримку Української Церкви, інтерес до ситуації в країні та подарував предстоятелю Грецької Церкви ікону Волинської Богоматері, лампаду – як символ незгасаючої молитви і пам’яті про нашу Вітчизну, інформаційний буклет з світлинами Волинської академії тощо.
На зустрічі був присутній голова Синодального комітету з православних відносин протопресвітер Еммануїл Папамікруліс. З ним делегація ВПБА продовжила перемовини щодо обміну студентів на 2024 навчальний рік. Отець Еммануїл запевнив волинян, що співпраця, сприяння і допомога у розвитку богословської освіти в Україні і Церкви загалом з боку ГПЦ буде беззастережна.
Тривалою і змістовною була зустріч представників ВПБА на чолі з ректором прот. Володимиром Вакіним із Високопреосвященним Агафангелом, митрополитом Фанаріоським в канцелярії Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος (Апостольського служіння “Апостолі діаконіа”) при Священному Синоді в Афінах. Саме тут, 30 жовтня, в адміністративному комплексі Синоду Елладської Церкви делегація ВПБА продовжила свій робочий візит до офіційних установ та навчальних закладів Грецької Православної Церкви. Владика Агафангел розповів, що організація, генеральним директором якої він є була заснована в 1936 році. Вона уповноважена Священним Синодом забезпечувати планування, організацію та виконання всіх місіонерських і просвітницьких завдань в Греції та за її межами. Серед багатьох місій “Апостолі діаконіа” відповідальна за підготовку та виховання майбутніх проповідників, підтримує та забезпечує систематичне навчання катехитів Церкви, повну та конкретну підтримку церковної молоді, турбується про освіту соціальних працівників Церкви та її соціальні проекти. Також місія здійснює догляд за церковними виданнями, готує програми і публікації для ЗМІ, а також навчальні аудіо та відео матеріали. Останнім часом, за словами Генерального директора Αποστολική Διακονία готується багато друкованих видань, адресатами яких є діти та молодь.
Митрополит Агафангел з великим інтересом та бажанням відгукнувся на пропозицію делегації ВПБА почати справу перекладів та видання українською мовою відомих та популярних у грецькому церковному середовищі книг, видань та публікацій. Ця ж ідея обговорювалась з о.Феологосом Александракісом, головою відділу церковної освіти при Священному синоді в його офісі, що знаходиться в палаці Архієпископії. Волинську делегацію запевнили у реальній можливості проводити онлайн курси, інтерактивне навчання, очне стажування студентів та викладачів ВПБА, а також започаткувати спільну видавничу справу.
В будівлі засідань Синоду Грецької Православної Церкви відбулась також зустріч із головним секретарем Синоду архімандритом о.Йоаннісом Карамузісом. Гості з Волині мали змогу відвідати зали засідань великого і малого синодів, поспілкуватись з працівниками установи.
Проблематика церковно-державних та міжконфесійних стосунків обговорювалася з паном Костасом Мигдалісом в офісі Міжпарламентської асамблеї православ’я. “Наша ціль – нагадувати політикам, що наші народи існують завдяки православ’ю. Щоб які б рішення вони (політики) не приймали – завжди пам’ятали про це,” – вважає пан Мигдаліс.
Ректор ВПБА у ході розмов та зустрічей знайомив грецьких ієрархів, богословів та можновладців з історією та сучасністю Волинської Академії, передав слова вітання від митрополита Луцького і Волинського Михаїла, запрошував до Луцька. Сторони обмінювались подарунками, книгами, презентували наукові доробки.
В домашній та дружній атмосфері пройшла зустріч ректора ВПБА прот. Володимира Вакіна з видатним грецьким церковним істориком, богословом, почесним професором Афінського університету, деканом Інституту вищих богословських досліджень при Православному центрі Константинопольського Патріархату в Шамбезі (2003—2019) паном Власіосом Фідасом та його дружиною Ангелік, а також давнім другом Волинської єпархії та Богословської академії митрополитом Вселенського патріархату Анейським Макаріосом (Павлідісом). На вечері з отцем-ректором був настоятель храму св. Марини м. Афін архімандрит Серафім Дімітріу, проректор ВПБА прот. Владислав Фульмес, архімандрит Свято – Миколаївського Жидичинського монастиря Костянтин (Марченко), прот. Віктор Пушко, перекладач та випускник нашої Академії Василь Прус. Професор Фідас є одним з найбільших авторитетів у сфері церковної історії, канонічного права, міжцерковних стосунків. Вся його життєва біографія є яскравим свідченням богословського таланту й відданості історичній правді, чесного осмислення канонів та церковного права. Митрополит Макаріос, як і його друг є свідком та учасником найважливіших для Православної Церкви України історичних процесів. Він бував на Волині та з приємністю згадує ці відвідини. Про це багато говорили під час братньої трапези. Професор Фідас провів гостей до своєї бібліотеки, ознайомив з останніми науковими доробками та показав над чим працює зараз.















































