У ВПБА відбувся круглий стіл на тему: «Українська писемність і богослів’я: спадщина, виклики, перспективи»
25.10.2024 2024-11-22 16:38У ВПБА відбувся круглий стіл на тему: «Українська писемність і богослів’я: спадщина, виклики, перспективи»

У ВПБА відбувся круглий стіл на тему: «Українська писемність і богослів’я: спадщина, виклики, перспективи»
У Волинській православній богословській академії з благословення митрополита Луцького і Волинського Михаїла Зінкевича відбувся круглий стіл на тему: «Українська писемність і богослів’я: спадщина, виклики, перспективи». Захід об’єднав провідних науковців, які поділилися своїми дослідженнями та поглядами на розвиток української богословської думки.
За сприяння Благодійний фонд імені Возницького на круглому столі було презентовано факсимільне видання “Львівського Апостола” Івана Федоровича. Це знакове видання 1574 року. Львівський “Апостол” є одним із найважливіших пам’ятників української культури. Він символізує початок нової ери в історії української книги та свідчить про високий рівень розвитку української культури в XVI столітті. Сьогодні “Апостол” є цінним культурним надбанням України і зберігається у багатьох бібліотеках світу. Ігор Жук, президент благодійного фонду “Відродження історико-культурної спадщини України імені Героя України Б.Г.Возницького” подарував бібліотеці ВПБА цей цінний фоліант і розповів про діяльність фонду ім. Возницького.
Під час обговорення на круглому столі з доповідями виступили:
Шманько Тарас, завідувач кафедри літургійних наук, співкоординатор навчально-дослідницької програми «Київське християнство», головний редактор “Наукових записок УКУ (серія “Богословʼя”) на тему:
“Українська богословська термінологія: традиція і виклики сучасності”.
Богдан Світлана Калениківна, завідувач кафедри історії та культури української мови, професор кафедри історії та культури української мови Волинського національного університету імені Лесі Українки на тему:
“Українська мова і сфера сакрального”.
протоієрей Василь Клочак, викладач кафедри Гуманітарних та Практичних дисциплін Богословського факультету Волинської православної богословської академії, член Богословсько-літургійної комісії Православної Церкви України на тему:
“Сучасна редакція богослужбових книг в Православній Церкві України”.
Віктор Гребенюк, літературний редактор інформаційно-видавничого центру Волинської єпархії Православної Церкви України, член Спілки християнських письменників України на тему:
“Новий український правопис: з досвіду редакційно-видавничого відділу «Ключі» Волинської єпархії”
Сацик Ігор Каленикович, доцент кафедри Гуманітарних та Практичних дисциплін Богословського факультету Волинської православної богословської академії на тему:
“Індоєвропейські корені української мови.”
Учасники круглого столу обговорили широкий спектр питань.
Відбувся обмін думками щодо традицій та сучасних викликів щодо української богословської термінології. Зокрема, було підкреслено важливість збереження національної специфіки богословської мови та її адаптації до потреб сучасного суспільства. Досліджували взаємозв’язок між українською мовою і сферою сакрального, проаналізували роль української мови у формуванні національної свідомості та її значення для богослужіння. Не обійшли увагою сучасну редакцію богослужбових книг та новий український правопис.
Круглий стіл підтвердив актуальність і важливість дослідження взаємодії української писемності та богослов’я. Учасники заходу висловили сподівання, що результати їхніх досліджень сприятимуть подальшому розвитку української богословської науки.













