Новини

Новини

Стажування студентів на Криті

photo_2024-08-01_21-45-07_1

Стажування студентів на Криті

Студенти ВПБА, що беруть участь у міжнародному стажуванні у Православній академії Криту щоденно поринають у тонкощі вивчення православного богослів’я та знайомляться з культурою та історичними пам’ятками древньої Еллади.
Пані Катерина Зорба провела для волинян екскурсію церковним музеєм, що діє при монастирському храмі Успіння Богородиці, а під час своєї лекції розглянула роль жінки в житті Церкви. Обговорювалися основні аспекти того, яку роль виконувала жінка в християнській спільноті в минулому, несучи служіння дияконис та обговорили сучасні думки і ставлення щодо благословення жінок, тобто проведення над ними хіротесії для їхнього суспільного служіння. До уваги також бралися книги, які видавалися німецькою та грецькою мовами стосовно питань жіночого служіння в Церкві, а також засідання комісії жінок представників різних Помісних Церков, які подавали новаторські думки щодо даної тематики.
Студенти ВПБА мали також унікальну зустріч з паном Григорієм Ларендзакісом. Тематика зустрічі стосувалася питань еклезіології та догматичного богослів’я. Пан Григорій розглядає Православ’я як унікальне явище, адже за його словами “Ортодоксія це не догма теоретичних знань, а догма життя людини”. Догматичний аспект доповіді Григорія Ларендзакіса виявився дуже цікавим та пізнавальним, адже вона також стосувалася відносин між людьми, а не лише теорії. Як зазначив викладач: “ми усі ікона творіння Божого, тому що створені за подобою Святої Трійці, а отже повинні шанувати один одного”. Варто зазначити, що ця тема є досить актуальною не лише для студентів, а й для вірян Православної Церкви України, адже ці дослідження пан Григорій Ларендзакіс формував впродовж багатьох років, вивчаючи питання сутності української автокефалії та православ’я впродовж всього його існування. Пан Ларендзакіс має низку власних напрацювань стосовно перспективи православ’я у сучасному світі та багаторічний досвід проведення конференцій, симпозіумів та інших наукових заходів.
Окрім навчання, студенти академії мають змогу познайомитись з особливим і древніми історичними пам’ятками Криту. Зокрема, доторкнулися до мовчазного свідка історії першого тисячоліття, храму-базиліки ротонди в честь архангела Михаїла.
Церква була побудована на поч. VI ст. і стала резиденцією єпископа Кіссамоса. Її ступінчастий купол із п’ятьма концентричними кільцями є унікальним на Криті (і дуже рідкісним у візантійській архітектурі). З однієї сторони храму знайдено могили ранньохристиянської доби. Сама церква має чудові фрески (ймовірно, з трьома шарами, які були написані між Х і ХІІ століттями). Ротонда є однією з найбільш шанованих святинь та пам’яток Криту. Ректор Богословської Академії Криту Костянтин Зорбас розповів історію цього храму, який має певну особливість будови і містить у собі дві хрещальні (баптистерії), що було дуже важливо у тодішній час. Один із баптистеріїв висічений у камені з формою хреста, що має дуже сакральне значення. Унікальністю цього храму є те, що він збудований на могилах давніх християн, що також свідчить про ранньохристиянську традицію будувати святині на могилах мучеників за віру Христову. На подвір’ї храму учасники міжнародного стажування продовжили богословські бесіди про важливість катехизації в житті сучасної людини. Зокрема, пан Костянтин зауважив, що це дуже важливе завдання і пастирі Церкви повинні робити це індивідуально із кожною людиною ще змалку. Для прикладу був наведений досвід отців Церкви, які намагалися формувати спільноти людей в дусі любові до Христа, а також євангельські цінності, зокрема бажання Христа допомогти народові, “що зітхає” і чекає його любові та милосердя.
Волиняни також молились у Патріаршому ставропігійному чоловічому монастирі Одигітрія Гонья́, на честь Успіння Пресвятої Богородиці, званому монастирем Божої Матері Одигітрії або Владичиці Ангелів. На території монастиря делегація Волинської академії відвідала музей обителі. Гонья – древній монастир. Чернечі поселення з’явилися на цьому місці ще в ІХ ст. Новогрецькою ϒωνιά – кут, і назва ця, ймовірно, пов’язана з місцем розташування обителі на березі затоки Ханья. В цьому монастирі у 2016 році молились предстоятелі помісних Церков, що брали участь у Всеправославному соборі.
Цього тижня студенти ВПБА також відвідали громаду святого Паїсія Святогорця у місті Ханья. За 70 км. південніше Ханьї розташований монастир Панагія Хризоскалісса. Це діючий жіночий монастир, який зовні нагадує фортецю, так як стоїть на скелі висотою 35 м, з видом на безкрайнє море. Тут студентів з Волині зустрічав ігумен Архангел. Він розповів, що назва монастиря в перекладі з грецької означає «Божа Матір – Золота Сходинка». Мається на увазі одна з 98 сходинок, яка була зроблена із золота. Вважається, що побачити її можуть тільки ті, хто по-справжньому вірить в Бога. Однак, за іншою версією, золоті сходи продали, щоб розв’язати фінансові проблеми монастиря в часи османського панування.
В храмі монастиря українці помолились за Вітчизну, народ та військо.
Стажування студентів ВПБА за міжнародною програмою співпраці між Волинською та Критською академіями відбувається з благословення митрополита Михаїла Зінкевича, ректора академії прот. Володимира Вакіна, сприяння та допомогу надає ГО “Волинське Братство св. Володимира Великого”. В Греції студентів супроводжує випускник ВПБА, докторант Богословського факультету університету м. Салоніки Василь Прус.

uk
uk