У ВПБА презентували факсимільне видання Дубенського Євангелія
10.04.2025 2025-04-10 22:15У ВПБА презентували факсимільне видання Дубенського Євангелія

У ВПБА презентували факсимільне видання Дубенського Євангелія
10 квітня 2025 року у Волинській православній богословській академії відбулася урочиста презентація факсимільного видання унікальної пам’ятки української духовної писемності — Дубенського Євангелія.
Ця безцінна історична книга — рукопис XVI століття, створений ігуменом Дубенського монастиря Чесного Хреста Арсенієм. Видання побачило світ завдяки співпраці Державного історико-культурного заповідника м. Дубна та київського видавництва «Горобець» в межах культурного проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину», що реалізується за підтримки меценатів і благодійників.
Дубенське Євангеліє — одна з небагатьох середньовічних рукописних книг Волині, що збереглися до наших днів. У ньому містяться унікальні записи про історію створення, відомості про інші рукописи монастиря Чесного Хреста, а також свідчення релігійного, культурного та суспільного життя Волині XVI століття. Оригінал цієї пам’ятки, що є ровесником Пересопницького Євангелія, нині перебуває в Росії. Однак завдяки зусиллям науковців, істориків та духовенства, духовна спадщина повертається в Україну — хоча й поки у форматі факсимільного відтворення. Митрополит Луцький і Волинський Михаїл Зінкевич у своєму слові наголосив на важливості повернення духовної спадщини до українського народу, особливо в часи духовної боротьби й утвердження української ідентичності. Про сам видавничий проєкт розповіла менеджерка видавництва «Горобець» Олена Башкатова, а директорка видавництва Ганна Горобець ознайомила присутніх із концепцією видання та його місією в сучасному культурному контексті. З науковою презентацією виступив кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник відділу історії ДІКЗ м. Дубна Юрій Пшеничний. Він окреслив історичну цінність рукопису, розглянувши Дубенське Євангеліє як одну з першокниг не лише Дубна, а й усієї Волині та України.
Ректор ВПБА протоієрей Володимир Вакін та Голова Наглядової ради академії Сергій Мостенець у своїх виступах наголосили на духовному, освітньому та національно-культурному значенні таких ініціатив. Презентація засвідчила, що подібні проєкти є важливою справою для сучасного українського суспільства, Церкви та богословської освіти.
У рамках заходу бібліотечний фонд Волинської православної богословської академії поповнився новими фоліантами видавництва «Горобець», серед яких — факсимільні та науково-популярні видання з історії та духовної культури України.