Новини

Новиниміжнародна співпраця

Участь ВПБА у міжнародній програмі богословської освіти та обміну досвідом у Греції

photo_16_2025-06-28_11-11-20

Участь ВПБА у міжнародній програмі богословської освіти та обміну досвідом у Греції

Ректор ВПБА прот. Володимир Вакін, проректор з наукової роботи прот. Владислав Фульмес, викладач кафедри Гуманітарних та практичних дисциплін прот. Микола Зінкевич, старший викладач кафедри Священного Писання і Богослів’я архімандрит Димитрій (Франків), запрошений професор Олександр Семенович Філоненко та викладач спецкурсу вибіркової дисципліни про соціальне служіння прот. Георгій Коваленко представляють Волинську православну богословську академію у Літньому інституті Волоса, освітній програмі, спільно організованій Волоською академією богословських досліджень та Міжнародною православною богословською асоціацією (IOTA).

Літній інститут Волоса є логічним продовженням та розширенням Літньої школи Волоської академії для православного духовенства та мирян-богословів з України, яка успішно функціонувала з 2019 по 2024 рік. Нова програма Літнього Інституту має амбітні цілі: ознайомити учасників з новими соціально-культурними викликами сучасності, такими як секуляризація, глобалізація та релігійний плюралізм; забезпечити доступ до найновіших ресурсів та матеріалів з релігієзнавства; дослідити сучасні розробки в християнському богослов’ї; вивчити центральні аспекти православної традиції та заохотити академічний обмін досвідом.

25 червня д-р Ніколаос Аспруліс з Волоської академії богословських досліджень відкрив програму лекцій першого тижня. На першій: “Christ vs Church: Two Models of Contemporary Orthodox Ecclesiology” заглибилися в складну діалектику взаємин між Христом і Церквою, спираючись на фундаментальні праці о.Георгія Флоровського та митр. Іоана Зізіуласа. Друга лекція була присвячена екодогматиці – новому методу богословського дискурсу, що надає богословам та пастирям необхідні інструменти для відповіді на виклики сучасної екологічної кризи. Особливу увагу привернув вечірній семінар “Теологія паломництва у просторі та часі: Шлях Святого Антонія та Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської лаври”, проведений запрошеним професором ВПБА Олександром Філоненком та викладачем спецкурсу вибіркової дисципліни про соціальне служіння прот. Георгієм Коваленком. Презентація базувалася на дворічному досвіді роботи в рамках стратегічної групи Національного музею Києво-Печерської лаври. Лектори представили два важливі проєкти: ініціативу створення сучасного паломницького маршруту “Шлях Святого Антонія” від Любеча через Чернігів до Лаври, а також дослідження унікального ансамблю українських барокових фресок XVII-XVIII століть у Троїцькій надбрамній церкві XII століття. Семінар набуває особливої актуальності у 2025 році, коли відзначається 1700-річчя Нікейського собору.

26 червня учасники мали змогу прослухати фундаментальні лекції митрополита Пісідійського з Вселенського Патріархату Йова (Гечі). Перша лекція ” The Orthodox Church and the Ecumenical Movement ” представила основні етапи внеску та участі Православної Церкви в Екуменічному русі, що призвело до створення Всесвітньої Ради Церков та розвитку двосторонніх богословських діалогів. Друга лекція була присвячена богословському діалогу між Православною та Римо-католицькою Церквами, зокрема досягненням офіційного двостороннього діалогу з моменту створення Спільної міжнародної комісії в 1979 році.

П’ятниця, 27 червня, була присвячена канонічному праву під керівництвом митрополита Перістерійського (Елладська православна церква) Григорія (Папатомаса), професора Афінського університету. Перша лекція ” Orthodox Canon Law: The Basics ” охопила канонічне право та канонічну ікономію, канонічну традицію Церкви і чотири канонічні періоди двох тисячоліть: від канонізації і Corpus Canonum Церкви (1-883 рр.) до сучасного впливу держави на церковне право (1860 р. – донині). Друга лекція розглянула сучасні церковні та канонічні питання, включаючи онтологічну та есхатологічну ідентичність Священних канонів, їх історичну контекстуальність та взаємозв’язок з державними законами.

Тиждень завершився 28 червня лекціями професорки Катаріни Кунтер з Гельсінського університету (Фінляндія). Перша лекція ” Introduction to Protestant Theology (Themes, Figures, Currents) ” була приурочена до 50-ї річниці Гельсінського заключного акта 1975 року і дослідила, як протестантські традиції сприяли розвитку громадянського суспільства та боротьбі за права людини.  Було проаналізувано внесок ключових протестантських мислителів – від Мартіна Лютера і Жана Кальвіна до Дітріха Бонхеффера і Мартіна Лютера Кінга-молодшого. Друга лекція ” Church leaders and current hybrid threats: How to deal with? ” розглянула актуальні виклики гібридної війни, що використовується Росією з 2014 року, особливо після повномасштабного нападу. Пані Катаріна представила спеціально розроблені навчальні модулі для церковних лідерів щодо протидії гібридним загрозам з боку Росії та Китаю.

Літній інститут Волоса демонструє важливість міжнародної академічної співпраці та підтримки української богословської освіти в складні часи, надаючи нашим представникам доступ до провідних світових експертів та найсучасніших богословських розробок.

uk
uk