Фонди Наукової бібліотеки збагатилися факсимільними виданнями

У рамках проєкту ТОВ «Видавництво «Горобець» «Повертаємо в Україну культурну спадщину» Наукова бібліотека Волинської православної богословської академії отримала факсимільні копії цінних видань: Лавришівського Євангелія XIV ст. та Реймського Євангелія. Ректор від імені професорсько-викладацького складу та усієї студентської братії ВПБА висловлює найщиріші слова вдячності директору ТОВ «Видавництво «Горобець» Ганні Горобець за сприяння у передачі факсимільних копій до Наукової бібліотеки духовного вишу.

«Повертаємо в Україну культурну спадщину» – проєкт, започаткований ТОВ «Видавництво «Горобець» у 2009 році, мета якого полягає у тому, щоб повернути у вигляді факсимільних копій давні українські рукописні книги, які створені на теренах Русі-України та волею долі розпорошені по Світу.

Лавришівське Євангеліє апракос є найдавнішою з відомих кириличних рукописних книжних пам’яток Великого князівства Литовського періоду становлення литовсько-руської державності в другій половині XIV ст., коли до складу литовських князівств увійшла й більшість князівств Київської Русі, створених на етнічних українських та білоруських землях. Сьогодні книга є спільною писемною пам’яткою трьох країн: Литви, Білорусі та України. Книга історично пов’язана зі столицею Великого князівства Литовського – Вільно, в якому в ті часи вже сильним було православ’я, з Лавришівським Богородичним монастирем, що діяв біля митрополичого міста Новогородок та з династичним княжим родом Гедеміновичів. Ментальними, культурними, мовними й писемними традиціями книга безпосередньо пов’язана із галицько-волинською писемною традицією, саме за якою відбувалося становлення литовсько-руської книжної та ділової писемності.

Реймське Євангеліє
Новітнє наукове видання факсимільного типу унікального кирилично-глаголичного рукописного Реймського Євангелія, що отримало назву за місцем сучасного зберігання. Книга є конволютом ХІ та ХIV ст.; найдавніший рукопис, пов’язаний із київським книжним скрипторієм та, ймовірно, з бібліотекою великого київського князя Ярослава Мудрого. Доля книги тісно сплелася з історією середньовічних Русі, Чехії та Франції та за правом може вважатися спільною історико-культурною книжною пам’яткою. Видання складається з 2-х частин. Перша частина відтворює сторінки рукописної пам’ятки, а друга містить результати її дослідження сучасними українськими науковцями, що розкриває кодикологічні, палеографічні, мистецькі та мовні (кириличної частини) особливості кодексу, історію його створення, побутування та вивчення.

Тепер такі видання є і в нашій Науковій бібліотеці, тому кожен, хто захоче працювати з такими цінними матеріалами, ласкаво запрошуємо!

Надіслав: VPBAcademy , дата: чт, 12/23/2021 - 14:20